Siirry suoraan sisältöön
Espoo Ciné suosittelee: Nouvelle Vague 11.12.2025 Kino Tapiolassa

Espoo Ciné suosittelee: Nouvelle Vague 11.12.2025 Kino Tapiolassa

Espoo Ciné suosittelee -sarjan ennakkonäytöksessä kaikkien cinefiilien unelmaelokuva Nouvelle vague – elokuva, jonka tunnelmaan haluaa muuttaa asumaan. Richard Linklaterin tyylikäs elokuva esitetään Espoo Ciné suosittelee -sarjassa torstaina 11.12.2025 klo 17.15 Kino Tapiolassa. Hanki lippusi Kino Tapiolan verkkokaupasta!

Richard Linklater elävöittää mehevästi historiaa sortumatta jäykistelyyn: ehkä ranskalaisen uuden aallon synty näytti ja tuntui suurin piirtein tällaiselta tempoilulta? Amerikkalainen ohjaaja Cahiers du Cinéman klaanin kuvaajana on sikälikin osuva valinta, että Jean-Luc Godard, Claude Chabrol, François Truffaut ja muut nuoret filmiviikarit ihailivat juuri amerikkalaista elokuvaa. Vaikka elokuvan ytimessä on Jean-Luc Godardin esikoispitkän Viimeiseen hengenvetoon kuvaukset, Linklater ei tee suurmieselokuvaa tai rakenna neromyyttiä vaan kauniisti poimii kuvaan koko luovan yhteisön elokuvan ympärillä.”
– Tytti Rantanen, toiminnanjohtaja, Espoo Ciné


Richard Linklaterin oodi elokuvan ilolle sukeltaa Jean-Luc Godardin legendaarisen Viimeiseen hengenvetoon -elokuvan tuotannon hilpeisiin käänteisiin.

Cahiers du Cinema -lehden toimituksessa oli vauhtia. Toimittajista Claude Chabrol oli jo ohjannut kaksi leffaa. Francois Truffaut oli lähdössä Cannesin elokuvajuhlille esittelemään esikoistaan 400 kepposta. Godard kähvelsi lehden kassasta matkarahat ja painui mukaan. Kaikki tiesivät, että nyt tapahtuu jotain uutta.

Godardin oli päästävä ohjaamaan. Se on helppoa: huijataan tuottaja mukaan, puhutaan Jean Seberg (Zoey Deutch) hehkumaan naispääosaan, ja Jean-Paul Belmondo (Aubry Dullin) on kuin luotu konnan rooliin. Aamuisin keksitään pätkä käsikirjoitusta kahvilassa, kuvataan tunti tai koko päivä. Kyllä tästä leffa tulee. Sivuosissa vilahtelee Robert Bressonin, Jean-Pierre Melvillen ja Roberto Rossellinin kaltaisia hahmoja.

Kaikki tämä on historiallisesti akkuraattia ja samanaikaisesti keksittyä. Uransa huipulla oleva Richard Linklater (Rakkautta ennen -trilogia, Boyhood) tavoittaa sen välittömyyden, joka kuvauksissa vallitsi yhtä lailla kameran edessä ja takana. Sekä etenkin kuvaustauoilla, joita oli paljon.

Espoo Ciné suosittelee -ennakkonäytössarja jatkuu taas helmikuussa!