Crip Ciné KAMUssa: Lepo
Miksi etanoilla ei ole jalkoja (Warum Schnecken keine Beine haben); Henry Is a Girl Who Likes to Sleep; Suomen kova löylymies
Espoo Cinén Crip Ciné -ohjelmistossa nähdään vammaisten henkilöiden elämää kuvaavia dokumentteja ja fiktioelokuvia sekä vammaisten elokuvantekijöiden teoksia, jotka rikkovat vammaisiin kohdistuvia stereotypioita. Jo viiden vuoden ajan Espoo Cinéssä nähty teemaohjelmisto jatkaa nyt maksuttomia pop-up-näytöksiä Crip Ciné kylässä -kiertueella, johon kuuluu tänä vuonna ensimmäistä kertaa myös lapsille suunnattu Crip Ciné kylässä Junior. Festivaalin kunniaksi vierailemme WeeGee-talossa Espoon kaupunginmuseo KAMUssa, jossa nähdään kaikki neljä Crip Ciné -kokonaisuutta. Näytökset ovat osa KAMUn ilmaisperjantain ohjelmaa.
Näytöksessä nähdään seuraavat elokuvat:
Aline Höch: Warum Schnecken keine Beine Haben (Miksi etanoilla ei ole jalkoja) (Sveitsi 2019, 11 min)
Animaatioelokuva yritysmaailmasta, jossa etanat yrittävät pysyä hyönteisten kovassa vauhdissa. Elokuvassa ei ole dialogia.
Marthe Peters: Henry Is a Girl Who Likes to Sleep (Henry on tyttö joka tykkää nukkua) (Belgia 2026, 14 min)
Hollantilaisen nuoren ohjaajan lempeä rakkauskirje uneliaalle kissalleen ja vähän myös etanoille. Hollanninkielinen, tekstitetty suomeksi.
Jari Nordström: Suomen kova löylymies (Suomi 2024, 6 min)
Suomen kova löylymies saunoo. Elokuvassa ei ole dialogia.
Espoo Ciné
Päivitetty 2026-07-30 17:30:08 UTC