Sam & Mattie Make a Zombie Movie + Kauhujen talo
Näytökset
MA 14.4.2025 – 19:00 | KINO REGINA
Varaa liput näytökseen tämän linkin takaa >>>
Sam ja Mattie ovat parhaat ystävykset, jotka haluavat tehdä yhdessä zombielokuvan. He saavat apua Samin veljeltä Jesseltä sekä tämän kollegalta Robertilta, jotka ovat elokuva-alalla. Elokuvanteosta kertovan vauhdikkaan dokumenttielokuvan pääosassa ovat kekseliäiden down-kaverusten villit visiot ja tekemisen riemu, mutta elokuva on myös hauska, jännittävä ja havainnollinen pikakurssi indie-elokuvan tuotantoon ja levitykseen. Matkan varrella vieraillaan markkinoimassa elokuvaa muun muassa Conan O’Brienin talk show’ssa.
Elokuva pitää myös sisällään Samin ja Mattien työn hedelmät: valmiin elokuvan Spring Break Zombie Massacre, josta ei puutu demoneita, tekoverta, hurvittelua ja ronskia genre-elokuvamenoa. Saatana vainoaa Samia ja Mattieta jo näiden syntymästä lähtien, mutta kun spring break -bileet ovat uhattuina, vaaditaan kovaa toimintaa.
Alkukuvana nähdään satakuntalaisen MEKA TV -toimintaverkoston tuottama lyhytelokuva Kauhujen talo. Crip Cinén kauhuspesiaalin aluksi esiintyy punk-kitaristi Pertti Kurikan karmaiseva alter ego Kalevi Helvetti.
– Tytti Rantanen
